Outdoor Track

Last season (outdoor)

 Spring 2019

After finishing 6th in the outdoor season in 2018, our young men’s team finished strong with a State Runner-Up finish in 2019.  Our men’s team was led by four individuals with top three finishes.  They include senior Bradley Schmidt, senior Mac Douglas, junior Christopher Drayton, and freshmen Patrick Daves.  Bradley won the Triple Crown (800m, 1600m, 3200m), a third time a Bayside young man has completed this feat (Stew Shoemaker in 2008 and 2009). Mac threw a new personal best and school record of 130’ 4” in discus finishing third.  Christopher ran our school’s first sub-50 400m dash wining the event from wire to wire with a time of 49.51 while also finishing fourth in the 200m dash.  Patrick finished second in the 110m hurdles as well as fourth in high jump and eighth in 300m hurdles.  Our men’s 4x400m relay captured a second place finish with the second fastest time in school history.  Relay members include Bradley, Christopher, junior Myles Cook, and Patrick.  Other top 8 finishes include Myles fourth in the 800m and freshman Angus Ladd fifth in pole vault. 

With only four girls competing at State, our girls finished 8th overall with 28 points, led by juniors Catherine West’s and Alex Cook’s individual State Championship performances in high jump and pole vault.  Catherine tied her personal best of 5’ 4” and Alex set a new personal best and school record with a clearance of 11’ 1”.  Our women’s 4x400m relay finished 3rd with relay member junior Lauren West, Alex, freshman Leah Jha, and 7th grader Nina Dowhan.  Other top 8 finishes include Leah’s seventh place finish in 100m hurdles.

the history of baTF (outdoor)

Team History

Since the first time both our young men’s and women’s teams cracked the top 5 at the State Meet in 2007, our men and women have averaged 8th and 4th respectively.  Our women have been State Champions in 2012 and 2013 and both programs have been State Runner-up with our young women finishing 2nd in 2010 and 2011 and our young men in 2008 and 2019.

Year

Classification

Women’s Finish

Men’s Finish

2019

3A

8th

2nd

2018

3A

4th

6th

2017

3A

3rd

9th

2016

3A

9th

12th

2015

3A

7th

14th

2014

3A

3rd

10th

2013

3A

1st

11th

2012

3A

1st

18th

2011

3A

2nd

10th

2010

3A

2nd

3rd

2009

3A

3rd

6th

2008

2A

3rd

2nd

2007

2A

4th

5th


AHSAA All-State Medalist

Since the 2007 season, our Track and Field program has seen great success at both the Sectional and State track meets.  We have had a total of eighty-eight (88) All State Medalist with forty-five (45) of those being State Champions.  We have had twenty-six (26) All State Relay Medalist with nine (9) of those being All State Relay Champions.

Women’s Outdoor State Champs

  • Alex Cook: Pole Vault (19)
  • Catherine West: High Jump (19)
  • Amber Mason: Long Jump (17, 18)
  • Lauren Chastang: Shot Put (17)
  • Trista Barry: High Jump (12, 13, 14)
  • Emory Builta: Discus (11, 13)
  • Alona Melendez: 100m Hurdles (10, 11, 12, 13); 300m Hurdles (10, 11, 12, 13);               High Jump (10, 11); Triple Jump (12)
  • Shelby Builta: Discus (09, 10);                          Javelin (09, 10); Shot Put (10)
  • Sophie Bru: Pole Vault (07, 08, 09*)
  • Caroline Gill: High Jump (07)
  • Women’s 4x400m Relay (17 –                      Caroline Young, Mary Catherine Branyon, Emily Miller, Darby Kemper)
  • Women’s 4x400m Relay (08, 11, 13, 14)
  • Women’s 4x800m Relay (11)

Men’s Outdoor State Champs

  • Bradley Schmidt: 800m Run (19); 1600m Run (19); 3200m Run (19)
  • Christopher Drayton: 400m Dash (19)
  • Caleb Josephs: Pole Vault (08, 09)
  • Stew Shoemaker: 800m Run (08, 09, 10); 1600m Run (08, 09, 10); 3200m Run (07, 08, 09)
  • Men’s 4x800m Relay (18 – Luke Dobbins, Ben Lane, Bradley Schmidt, Myles Cook)
  • Men’s 4x400m Relay (10 – Stew Shoemaker, Cooter Blake, Camp Campbell, Joby Allen)*
  • Men’s 4x800m Relay (08)

 

*State Meet Record

 Men’s and Women’s Outdoor School Records by Event

These records are from the 2007 winter season to the present.

NAME   –   RECORD   –   YEAR

EVENT

NAME   –   RECORD   –   YEAR

Jane Anne Cicco - 12.81 (2015)

100m Dash

Scooter Blake - 11.20 (2012)

Jane Anne Cicco - 26.65 (2015)

200m Dash

Christopher Drayton - 22.68 (2019)

Carlisle Calametti - 1:02.26 (2014)

400m Dash

Christopher Drayton - 49.51 (2019)

Mary Catherine Branyon - 2:21.45 (2015)

800m Run

Stew Shoemaker - 1:56.56 (2010)

Mary Catherine Branyon - 5:21.97 (2015)

1600m Run

Stew Shoemaker - 4:26.56 (2010)

Mary Carleton Johnston - 11:28.39 (2003)

3200m Run

Stew Shoemaker - 9:55.70 (2008)

Trista Barry - 15.75 (2014)

110m/100m Hurdles

Patrick Daves - 15.26 (2019)

Alona Melendez - 47.42 (2011)

300m Hurdles

Patrick Daves - 39.43 (2019)

Trista Barry - 17’ 8” (2014)

Long Jump

Andrew Smith - 19’ 10.75” (2019)

Alona Melendez - 35’ 6” (2012)

Triple Jump

Garrison Goe - 39’ 10” (2012)

Trista Barry - 5’ 6” (2013)

High Jump

Trae Barry - 6’ 4” (2016)

Alex Cook - 11’ 1” (2019)

Pole Vault

Caleb Josephs - 13’ 6” (2009)

Lauren Chastang - 35’ 11.75” (2017)

Shot Put

Jonathan Walton - 46’ 7.25” (2010)

Shelby Builta - 129’ 4” (2010)

Discus

Mac Douglas - 130’ 4” (2019)

Shelby Builta - 132’ 5” (2010)

Javelin

Trae Barry - 154’ 5” (2014)

Amber Mason - 4059 (2018)

Decathlon/Heptathlon

Michael Daves - 3790 (2011)

 

51.88

2011

4x100m Relay

 

44.52

2014

 

4:15.43

2014

4x400m Relay

 

3:26.05

2010

 

10:15.98

2012

4x800m Relay

Myles Cook

Luke Dobbins

Ben Lane

Bradley Schmidt

8:21.96

2018

 

 

Young Men’s and Women’s Outdoor Top 3 School Records by Event

These records are from the 2012 winter season to the present.

 

Young Women’s Top 3 by Event

Young Men’s Top 3 by Event

 

 

 

 

 


Joe Swagart
Head Coach Track & Field
251-338-6434